Pokazy edukacyjne w wybranych szkołach Lublina. 9 października 2013r., PGE Dystrybucja S.A. po raz drugi rozpoczęła akcję edukacyjną "TAJNIKI ENERGETYKI", czyli cykl pokazów fizycznych dla klas I-III organizowanych w wybranych Szkołach Podstawowych. Akcja prowadzona będzie do końca grudnia br.

 

"TAJNIKI ENERGETYKI" to organizowana przez PGE Dystrybucja S.A. akcja edukacyjna - projekt wędrownych pokazów naukowych odwiedzających Szkoły Podstawowe na terenie funkcjonowania Spółki. Akcja prowadzona jest przez dwóch pracowników naukowych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, którzy jednocześnie są członkami Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Dzięki pokazom dzieci mogą dowiedzieć się czym jest prąd elektryczny, jak powstaje, jakie są jego rodzaje i zastosowanie oraz przede wszystkim, jak bezpiecznie z niego korzystać.

Proponowany zestaw doświadczeń zaprojektowany został w oparciu o zakres nauczania przyrody i fizyki w Szkole Podstawowej. Doskonale ilustruje istotę większości zjawisk i procesów zachodzących w „świecie ładunków i pól elektrycznych”. Poczynając od wyjaśnienia, obserwowanego w życiu codziennym, elektryzowania się ubrań czy włosów, kończąc na prawach dotyczących prądu elektrycznego, a nawet złożonego działania kuchenki mikrofalowej czy płyty indukcyjnej. Uczniowie mogą aktywnie współuczestniczyć w przeprowadzaniu eksperymentów. W każdym doświadczeniu biorą udział inne dzieci, tak aby jak największa liczba uczniów mogła wziąć udział w eksperymentach.

 

PGE Dystrybucja S.A. jako pomysłodawca i organizator akcji edukacyjnej "TAJNIKI ENERGETYKI", pragnie w ten sposób zwrócić szczególną uwagę na bezpieczne użytkowanie energii elektrycznej i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Pokazy związane z prądem, prowadzone w Szkołach Podstawowych mają na celu kreowanie odpowiednich postaw wśród najmłodszych użytkowników energii elektrycznej. Akcja edukacyjna dla dzieci "TAJNIKI ENERGETYKI" organizowana jest przez PGE Dystrybucja S.A. już po raz drugi, w ubiegłym roku została przeprowadzona w dziesięciu Szkołach Podstawowych w Lublinie. W tym roku w eksperymentach pokazujących, jak bezpiecznie korzystać z prądu, będą mogły wziąć udział nie tylko dzieci ze Szkół Podstawowych w Lublinie, ale także w Zamościu oraz Jarosławiu.