Dzięki wolontariuszom z oddziału PGE w Rzeszowie dzieci ze świetlicy środowiskowej „Projektant” zamieniły się w badaczy świata energetyki. Zwieńczeniem zajęć edukacyjnych były kolonie w Zembrzycach.

 

Zależało nam, by zaszczepić wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie nauką i techniką związaną z energią elektryczną, by poszerzyć ich wiedzę o źródłach energii i jej oszczędzaniu oraz, co dla nas energetyków najważniejsze, przedstawić im zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych - mówi Danuta Solarz, liderka projektu.

Zajęcia dla podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci w Rzeszowie trwały od czerwca do września. Poprowadził je zespół wolontariuszy w składzie: Danuta Solarz, Celina Depa, Marian Zarosa, Andrzej Gliwa, Wiesław Lelek i Władysław Król. Elektromonterzy opowiadali dzieciom o swojej pracy, pokazywali im sprzęt i pozwalali przymierzyć oprzyrządowanie. Wyjaśniali, dlaczego tak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo swoje i osób postronnych.

 

Finałem zajęć były kolonie w Zembrzycach, w ośrodku wyposażonym w panele fotowoltaiczne, które stały się pierwszym obiektem zainteresowania małych badaczy świata energetyki. Kolejnymi były linie i urządzenia energetyczne (podziwiane z bezpiecznej odległości). Podczas wypoczynku dzieci przeżyły prawdziwą silną burzę i mogły w praktyce poznać pracę energetyków usuwających skutki awarii. Spostrzeżenia z wyprawy dzieci spisywały w notesikach PGE. Wszyscy uczestnicy wyprawy przyznali, że była bardzo ciekawa i pouczająca.