Dwa Oddziały Spółki PGE Dystrybucja - Oddziały Białystok oraz Skarżysko-Kamienna, włączając sięw tę inicjatywę od kilku lat podświetlają na niebiesko swoje budynki. Wydarzenie to ma na celu przede wszystkim uświadomienie mieszkańcom miasta i turystom istoty autyzmu i problemów z nim związanych.

W Białymstoku na placu pod Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku zebrały się wszystkie osoby chcące wyrazić swą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz z ich rodzinami. Przy nastrojowej muzyce rozdawane były niebieskie balony – kolor niebieski to znak solidarności z chorymi i ich rodzinami. Przewidziano tez atrakcje w postaci m.in. pokazów klownów, samoobrony, czy udzielania pierwszej pomocy.

Oddział Skarżysko-Kamienna od wielu lat jest nie tylko współorganizatorem, ale też sponsorem głównym wydarzenia, w ramach którego 2 kwietnia rozświetlony został budynek siedziby Oddziału PGE Dystrybucja. Następnego dnia ulicami miasta przeszedł „Niebieski marsz” dzieci i młodzieży ze skarżyskich szkół. Finał marszu odbył się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie przygotowano program artystyczny. Widzowie obejrzeli taniec pt. „Nie odróżniam się” przygotowany przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej oraz spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2. Podczas uroczystości odbyła się również projekcja filmu „Kolor zielony”, a na zakończenie spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego „Mój autystyczny kolega” .

Te pierwsze dni kwietnia zainaugurowały Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Jest to przede wszystkim próba podniesienia świadomości społeczeństwa, że  autyzm to nie tylko ciągła praca w domu z rodzicami, czy praca ze specjalistami. Krajowe Towarzystwo Autyzmu zwraca uwagę, na fakt że dla dzieci chorych na autyzm terapią jest tak naprawdę całe życie. Dlatego tak ważna jest nasza rola - rola społeczeństwa. Aby móc się sprawdzić w tej roli trzeba znać potrzeby autystów. Organizatorzy Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, przez cały kwiecień odwiedzają szkoły i podpowiadają, jak traktować  "innych" rówieśników, których zmysły wprowadzają w błąd.

pgedystrybucja_oSpolce_site