Kolejni strażacy szkoleni na obiekcie PGE Dystrybucja

Zakończyło się 9. szkolenie w ramach porozumienia między Państwową Strażą Pożarną (PSP) a PGE Dystrybucja. Tym razem strażacy poznali infrastrukturę elektroenergetyczną w Sejnach.

Współpraca strażaków i energetyków ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu odbiorców energii elektrycznej. Jest to relacja obustronna – obecność energetyków jest konieczna, gdy pojawia się potrzeba odłączenia zasilania do urządzeń, które stanowią dla strażaków zagrożenie. Strażacy natomiast wspierają pogotowia energetyczne przy usuwaniu skutków niespodziewanych zjawisk atmosferycznych. Dlatego konieczne jest wypracowanie odpowiednich procedur oraz wzajemne zrozumienie istoty podejmowanych działań.

W tym celu PGE Dystrybucja Oddział Białystok już po raz dziewiąty zaprosiła na swoje obiekty kolejną grupę strażaków.

- Strażacy z KP PSP w Sejnach uczestniczyli w ćwiczeniach na obiekcie stacji elektroenergetycznej przy ul. Konarskiego w Sejnach - powiedział kpt. Henryk Hołdyński -  Funkcjonariusze odbyli doskonalenie teoretyczno-praktyczne pod okiem pracowników PGE Dystrybucja Odział Białystok. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie zmiany służbowe. Strażacy m.in.: utrwalali zasady współpracy z PGE Dystrybucja w działaniach ratowniczo-gaśniczych, zapoznawali się z też obiektem Spółki i zagrożeniami w nim występującymi - dodaje.

 

strazacy-ob-1.jpg

Celem szkolenia było nie tylko zapoznanie gości z przygotowaniem obiektu do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej, ale także omówienie zagrożeń mogących wystąpić przy pracy z urządzeniami elektroenergetycznymi. Oberwana linia, uszkodzone obiekty, zjawisko napięcia krokowego - to tylko kilka z podejmowanych w Sejnach zagadnień. Głównym założeniem szkoleń jest zminimalizowanie ryzyka porażenia strażaków prądem w czasie wykonywania wszelkich prac związanych z ratowaniem ludzkiego życia.

PGE Dystrybucja przeprowadziła podobne szkolenia dla PSP na obiektach m.in. w Mońkach, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Hajnówce. Do tej pory w ćwiczeniach wzięło udział kilkuset strażaków zarówno z PSP, jak i OSP. Szkolenia będą kontynuowane w kolejnych miesiącach.

 

strazacy-ob-2.jpg

PGE Dystrybucja jest operatorem systemu dystrybucyjnego, który dostarcza energię na obszarze obejmującym blisko 40 proc. Polski, również do odbiorców z terenu woj. podlaskiego. Spółka jest także przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym, realizującym szereg zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Takie ćwiczenia to obopólna korzyść – dla Spółki i Państwowej Staży Pożarnej.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site