PGE Dystrybucja wspiera źródła produkujące zieloną energię

Nowe inwestycje PGE Dystrybucja umożliwią przyłączenie i funkcjonowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych powstających na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Spółka, realizując nowe projekty inwestycyjne, regularnie zwiększa potencjał przyłączeniowy odnawialnych źródeł energii (OZE). Już w tym roku pracę rozpoczną kolejne obiekty. Na ternie województwa lubelskiego powstają dwie duże farmy wiatrowe o mocy 20 i 22 MW w pobliżu Hrubieszowa i Żółkiewki oraz cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW w okolicach Zamościa. Na Podkarpaciu czekamy na finał prac przy farmie wiatrowej o mocy 36 MW w  miejscowości Laszki.

Budowa nowej rozdzielni 110 kV Hrubieszów oraz rozbudowa stacji 220/110 kV Mokre w okolicy Zamościa to dwie duże inwestycje w trakcie realizacji, które już wkrótce pozwolą na przyłączenie farm i odbiór energii z odnawialnych źródeł.

 

zdjecie-z-budowy-stacji.jpg

- Celem prac jest przede wszystkim możliwość zwiększenia ilości dostarczanej energii elektrycznej wyprodukowanej przez OZE. Pokazując skalę, 7 elektrowni, o których mówimy, jest w stanie wyprodukować energię dla 100 tys. gospodarstw domowych – podkreśla Andrzej Olborski, dyrektor generalny oddziału Zamość.

- Łączna wartość tych inwestycji dla zielonej energii, które zostaną ukończone jeszcze w tym roku, wynosi około 20 mln zł – dodaje dyrektor Olborski.

Realizowane modernizacje wpisują się nową strategię Grupy PGE, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zadanie zostanie osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site