Nagroda dla PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów w konkursie Podkarpacka Budowa Roku

15 grudnia w Rzeszowie odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Budowa Roku Podkarpacia 2021”, który organizuje Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów otrzymał nagrodę pierwszego stopnia oraz tytuł Budowa Roku Podkarpacia 2021 w kategorii Magazyny Energii Elektrycznej - za realizację Magazynu energii w GPZ Rzepedź.

- PGE Dystrybucja rozwija technologię magazynowania energii. Skorzystają na tym odbiorcy i środowisko. Nowoczesne magazyny zapewnią stabilne dostawy energii i umożliwią podłączenia większej mocy OZE. To kolejny krok do osiągniecia przez PGE Dystrybucja neutralności klimatycznej zapowiedzianej w nowej strategii - podkreślił odbierając nagrodę zastępca dyrektora generalnego Oddziału Rzeszów Dawid Ziemiński.

Magazyn energii w Rzepedzi to pierwsza instalacja w Europie środkowo-wschodniej, w której wykorzystano moduły Powerpack TESLA w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Ten innowacyjny projekt zrealizowany przez ekspertów z PGE Dystrybucja to przykład, który może przyśpieszyć tempo transformacji całej branży energetycznej, a przy tym poprawić stabilność dostaw energii na obszarach, gdzie budowa tradycyjnych sieci jest utrudniona.

 

img_8468_1.jpg

Moc systemu magazynowania energii w Rzepedzi wynosi 2,1 MW, a jego pojemność to 4,2 MWh. Oznacza to, że z magazynu można zasilać 2 tys. odbiorców nawet przez 3 godziny. Jako technologię magazynowania zastosowano baterie litowo-jonowe.

Dotychczas polskie magazyny energii były projektowane i wykonywane głównie w celach badawczych. Magazyn energii w Rzepedzi  jest pod tym względem projektem nowatorskim. To odpowiedź na konkretne potrzeby odbiorców PGE Dystrybucja. Zapewni on mieszkańcom tej części Podkarpacia stabilne dostawy energii elektrycznej, a brygadom energetycznym umożliwi naprawę awarii lub przeprowadzenie zaplanowanych modernizacji sieci bez konieczności wstrzymywania dostaw energii dla odbiorców.

 

Uruchomienie magazynu to także oszczędności dla spółki i zmniejszenie oddziaływania na środowisko - dzięki odroczeniu na wiele lat budowy linii 110 kV w otulinie Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site