Oddział Rzeszów podpisał umowę na pierwszy w Spółce magazyn energii

W dniu 14.01.2020 r. PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów podpisała umowę na realizację zadania „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 110/30/15 kV Rzepedź o kontenerowy stacjonarny magazyn energii”.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Innowacyjne usługi sieciowe poprawiające jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej” realizowanego przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. wspólnie z PGE Dystrybucja S.A.

Budowa magazynu energii w GPZ Rzepedź wynika z konieczności poprawy pewności zasilania odbiorców w tym obszarze oraz przesunie w czasie o co najmniej 10 lat konieczność budowy ponad 40 km linii 110 kV w celu zamknięcia tzw. „pierścienia”. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii pozwoli skrócić czas osiągnięcia celu oraz znacznie obniżyć nakłady inwestycyjne. Zakończenie budowy magazynu energii o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh na stacji Rzepedź zaplanowane jest na 31.12.2020 r.

Wykonawcą tego zadania jest firma Griffin Group S.A. Energy Sp. k. z siedzibą w Warszawie. Griffin Group Energy to polska firma z ok. 30 letnim doświadczeniem, działająca w branży magazynów energii, inteligentnych sieci i liczników, optymalizacji efektywności energetycznej, inteligentnych budynków, paneli fotowoltaicznych oraz alternatywnych źródeł zasilania. W dziedzinie magazynowania energii może pochwalić się doświadczeniem w 5 projektach.

Magazynowanie energii elektrycznej to obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się technologia. Pilotażowa instalacja w GPZ Rzepedź pozwoli poprawić pewność zasilania dla odbiorców oraz nabrać doświadczenia i ewentualnie wykorzystać go w kolejnych tego typu instalacjach Oddziału Rzeszów i całej PGE Dystrybucja S.A.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site