Współpraca PGE Dystrybucja z żołnierzami WOT

PGE Dystrybucja ponownie nawiązała współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej – 29 listopada zostały podpisane cztery nowe porozumienia dotyczące współpracy w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również w obszarze szkolenia. Tego dnia odbyły się również ćwiczenia pod kryptonimem „Przyjazna Energia - 22” z udziałem energetyków i żołnierzy BOT.

Spółka PGE Dystrybucja zawarła porozumienia o współpracy z czterema Brygadami Obrony Terytorialnej: 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej w Olsztynie, którą reprezentował płk Jarosław Kowalski; 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej z Ciechanowa –ppłk Artur Inczewski; 19 Nadbużańską Brygadę Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie - płk Robert Kasperczuk; 20 Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej z Przemyśla - płk Daniel Błotko.

 

radzyn-2.jpg

PGE Dystrybucja jako operator systemu dystrybucyjnego dostarcza energię elektryczną na obszarze obejmującym blisko 40 proc. kraju, tym samym jest przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu strategicznym. Fakt ten sprawia, że spółka realizuje szereg zadań na rzecz obronności państwa oraz bezpieczeństwa obywateli. Natomiast  „Terytorialsi” wdrażając w życie wytyczne Ustawy o obronie Ojczyzny podejmują współpracę z podmiotami tworzącymi system obronny państwa oraz wykonują działania z zakresu zarządzania kryzysowego na terenie województwa.

 

radzyn-3.jpg

- Zbieżność celów, jakie przyświecają PGE Dystrybucja i Brygadom Obrony Terytorialnej, powoduje, że nasza współpraca jest pożądana przez obie strony. Zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie obywateli kraju, co możemy osiągnąć utrzymując ciągłość dostaw energii elektrycznej – powiedział prezes zarządu spółki, Jarosław Kwasek. – Współdziałanie z „Terytorialsami” jest dla nas bardzo cenne, dlatego PGE Dystrybucja podpisała kolejne deklaracje współpracy z Brygadami Obrony Terytorialnej. Efektem tej współpracy są między innymi szkolenia, które pozwalają wypracować procedury efektywnego współdziałania w sytuacjach kryzysowych.

 

radzyn-4.jpg

Ćwiczenia pod kryptonimem „Przyjazna Energia - 22” z udziałem energetyków i żołnierzy BOT odbyły się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Było konsekwencją  wcześniejszego porozumienia z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej. W zamierzeniu przeprowadzonych działań podnoszona była efektywność realizacji zadań wykonywanych w czasie sytuacji kryzysowych.  Energetycy wraz z żołnierzami BOT przywracali energię elektryczną do budynków użyteczności publicznej poprzez przyłączenie Kontenerowych Elektrowni Polowych. Wydarzenie to stało się okazją do podsumowania wzajemnej współpracy.

 - Wielokrotnie już udowadnialiśmy, że nasze motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko piękne słowa. Żołnierze WOT nieustannie szkolą się, aby skutecznie nieść pomoc mieszkańcom na wypadek sytuacji kryzysowych i owocnie współdziałać z innymi służbami. PGE Dystrybucja jest przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dlatego już od ponad 3 lat rozwijamy naszą współpracę i wspólnie szkolimy się. „Przyjazna Energia-22” to kolejna okazja, aby wykorzystać wiedzę specjalistów od energetyki, sprawdzić się w praktyce i wymienić doświadczenia – powiedział dowódca 2 LBOT, płk Tadeusz Nastarowicz.

 

dystrybucja_site pgedystrybucja_site