PGE Dystrybucja i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisały porozumienie o współpracy. Połączenie potencjału naukowego UMCS z doświadczeniem branżowym energetyków Spółki pozwoli na stworzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających sektor energetyczny.
Dzisiejsze porozumienie zawarte pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a PGE Dystrybucja to istotny krok w budowaniu trwałych relacji łączących świat nauki z otoczeniem gospodarczym. Wierzę, że nasze działania związane m.in. z opracowaniem projektu wykorzystania sztucznej inteligencji do wyszukiwania nieprawidłowości w układach pomiarowych i rozliczeniach energii elektrycznej, w niedalekiej przyszłości przyniosą wymierne efekty. UMCS jest uczelnią otwartą na potrzeby gospodarki i stara się im jak najlepiej sprostać. Cieszę się, że we współpracy z tak istotnym partnerem jakim jest PGE Dystrybucja S.A. wspólnie będziemy podążać za rozwijającą się w niezwykle szybkim tempie technologią i tworzyć kolejne innowacje – powiedział prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.
Realizacja obowiązku spoczywającego na Operatorze Systemu Dystrybucyjnego wymaga nieustannego rozwoju, dlatego wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, które zabezpieczają stabilne dostawy prądu. Koncentrujemy się na rozbudowie i modernizacji naszych sieci dystrybucyjnych tak, by zapewniać stabilne dostawy energii elektrycznej o jak najwyższych parametrach – powiedział Tomasz Małecki, Wiceprezes Zarządu PGE Dystrybucja ds. Strategii. – By efektywnie zarządzać pracą sieci dystrybucyjnych, Spółka realizuje szereg projektów związanych z rozwojem sieci inteligentnych. Poszukując innowacyjnych rozwiązań, PGE Dystrybucja chętnie nawiązuje współpracę ze środowiskiem akademickim – dodał Tomasz Małecki.
Podpisane porozumienie to początek nowej, strategicznej kooperacji mającej na celu m.in.: rozwój innowacyjnych projektów w sektorze energetycznym, wspieranie badań naukowych, podejmowanie działań na rzecz stwarzania dogodnych warunków do rozwoju oraz wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, wspomaganie transferu wiedzy, technologii i innowacji, a także współdziałanie w zakresie praktyk, staży, realizacji prac dyplomowych i innych rozpraw naukowych.
Jednym z pierwszych wspólnych działań będzie projekt wykorzystania sztucznej inteligencji do wyszukiwania błędów w układach pomiarowych i rozliczeniach energii elektrycznej. Podczas jego realizacji lubelscy naukowcy opracują system identyfikujący punkty poboru energii, w których może dochodzić do nieprawidłowości. Będzie on wykorzystywał metody sztucznej inteligencji, takie jak uczenie maszynowe i głębokie sieci neuronowe.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w tym przypadku pozwoli na szybką analizę i wykrycie nieprawidłowości. Pomoże również wskazać punkty, w których urządzenia zainstalowane u odbiorcy powodują zmiany parametrów jakościowych napięcia, np. zaburzenie jego poziomu i/lub szybkie zmiany. Dane pomiarowe do analizy będą pobierane z Centrum Repozytorium Danych Pomiarowych, systemów rozliczeniowych, systemów SCADA (służących do monitorowania i sterowania urządzeniami) oraz specjalnych urządzeń pomiarowych umieszczonych wewnątrz sieci.
Zadaniem UMCS będzie opracowanie rozwiązania, które umożliwi wytypowanie punktów poboru energii, w których należy przeprowadzić kontrolę przez monterów. Wśród istotnych kwestii znajdzie się też analiza danych pod kątem parametrów jakościowych energii oraz identyfikacji źródła i przyczyn zakłóceń.
Jednym z owoców wspomnianej kooperacji będzie także seminarium eksperckie pt. „Dystrybucja energii – nowe technologie i środowisko", które odbędzie się 27 maja i zostanie podzielone na cztery bloki tematyczne: AI jako narzędzie poprawiające efektywność, jakość i innowacyjność OSD, Oddziaływanie linii elektroenergetycznych na środowisko naturalne, GIS jako narzędzie w zarządzaniu sieciami elektroenergetycznymi oraz Prezentacja wyników projektów badawczo-wdrożeniowych PGE Dystrybucja. Seminarium będzie stanowiło platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki i biznesu.
źr: UMCS