PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów wsparła konkurs krajoznawczy „Wycieczka do Krosna i Bóbrki”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie upamiętniła rok Ignacego Łukaszewicza. 22 kwietnia w placówce odbył się finał Powiatowego Konkursu Krajoznawczego „Podróże po Podkarpaciu”, którego tematem była „Wycieczka do Krosna i Bóbrki” - miejsc związanych z działalnością twórcy przemysłu naftowego.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydentów Rzeszowa i Krosna oraz PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów. W tegorocznej edycji  udział wzięło 44 uczniów z 20 szkół podstawowych z powiatu rzeszowskiego. Wszystkie zaprezentowane prace były niezwykle ciekawe i kreatywne. Laureaci i ich opiekunowie, którzy przybyli na podsumowanie i rozdanie nagród, otrzymali upominki ufundowane przez Spółkę. Wyróżniono prace uczniów:

I miejsce:

Gabriela Brzęk – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6 w Rzeszowie (SP 27)

Lena Dziedzic – SP 13 Rzeszów

Milena Pietrzyk – SP Sióstr Prezentek

II miejsce:

Aleksandra Czekierda – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie (SP 7)

Michał Gaj – SP 10 Rzeszów

Maja Sikora – SP 6 Rzeszów

III miejsce:

Zofia Chylińska – SP 28 Rzeszów

Beata Gruszczyk – SP 18 Rzeszów

Amelia Zięba – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie (SP 23)

 

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego, w związku z 200. rocznicą jego urodzin. W uzasadnieniu uchwały przyjętej przez posłów czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Łukasiewicz to polski założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i pracował na Podkarpaciu, a jego osiągnięcia są ważne także dla tradycji lokalnych energetyków, którzy popularyzują jego osiągnięcia w Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site