Powszechny spis bocianów

PGE Dystrybucja i Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne (MTO) realizują akcję obrączkowania bocianów. Projekt obejmie 700 małych ptaków, które gniazdują na obszarze województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Z końcem maja zostało zawarte porozumienie, którego celem jest realizacja działań ochronnych, będących częścią projektu dotyczącego ochrony bociana białego w Polsce południowo-wschodniej. W projekcie uczestniczą trzy oddziały spółki PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej, Rzeszowie i Zamościu. Pierwsze obrączkowania rozpoczęły się 17 czerwca w powiecie pińczowskim na terenie świętokrzyskiego. Prace nie mogą się odbyć bez pomocy energetyków, ponieważ bociany na miejsca siedlisk upodobały sobie słupy niskiego napięcia. – Na co dzień zajmujemy się zupełnie innymi zadaniami, które są związane wyłącznie z energetyką zawodową - usuwamy awarie czy prowadzimy prace eksploatacyjne na sieci energetycznej. Po raz pierwszy uczestniczę w takim wydarzeniu i muszę przyznać, że dla mnie było to niezwykłe doświadczenie. Cieszę się, że nasza spółka włączyła się w taki projekt – powiedział Zygmunt Paluch elektromonter z posterunku energetycznego w Pińczowie.

MTO od wielu lat monitoruje życie bocianów na obszarach gmin i powiatów. Obrączkowanie tych ptaków na skalę masową we współpracy z energetyką prowadzone jest od trzech lat. Na pytanie po co się obrączkuje bociany odpowiedział Stanisław Czyż z MTO - jest wiele aspektów takiego działania. Pozwala nam to uzyskać wiedzę na temat życia tego pięknego gatunku, jego biologii lęgowej, obyczajów, migracji i miejsc żerowania. Populacja bociana w naszym kraju jest w miarę stabilna. Ten rok jest dobry, wiosna była mokra, więc jest sporo pokarmu, a w gniazdach obserwujemy dość duży przychówek.

Ornitolodzy uzyskali wsparcie energetyków w zakresie nieodpłatnego użyczenia podnośników wraz z obsługą elektromonterów, zakupu 700 kompletów obrączek dla ptaków i nadajnika GSM. 

Projekt będzie realizowany do połowy lipca br.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site