Nowe etykiety energetyczne

Od 1 marca obowiązują nowe etykiety energetyczne, informujące m.in. o zużyciu energii przez sprzęty AGD i RTV. Zastąpiono klasy np. A+++, A++, A+, nowymi piktogramami bardziej czytelnymi.

Etykieta energetyczna jest oznakowaniem unijnym, które funkcjonuje od 1995 r. Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów europejskich korzysta z niej przy zakupie urządzeń elektrycznych.

Nowe etykiety energetyczne obowiązują:

  • od 1 marca 2021 r. dla 5 grup  produktowych tj. lodówki, zamrażalki, urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. szafy chłodnicze w supermarketach), pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2).
  • od 1 września 2021 r. dla źródeł światła czyli oświetlenia.

Co nowego jest na etykietach energetycznych?

Skala

Od A do G.Kolory pozostają, klasa A jako zielona najbardziej efektywna, klasa G  - czerwona jako najbardziej energochłonna

Kod QR (fotokod)

Prawy górny róg etykietyBaza danych będzie zawierała dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można się do niej dostać skanując kod QR za pomocą smartfona.

Piktogramy

 

Większość ikon pokazujących funkcję produktu pozostanie bez zmian. Jednak niektóre piktogramy będą nieco zmienione i przybędzie kilka nowych (np. klasa efektywności wirowania pralki oznaczona klasa  od A do D, oznaczenie efektywności energetycznej w trybie HDR dla telewizorów ponieważ w tym trybie jest zużywane więcej energii niż w trybie standardowym).

kWh

Zużycie energii w zależności od  produktu wyrażone w kWh, w kWh/rok, w kWh/1000h, w kWh/100 cykli.

Klasy efektywności energetycznej

Powrót do zamkniętej skali klas efektywności energetycznej, czyli od klasy „A” do „G” – aby pogłębić świadomość konsumencką i ułatwić porównywanie produktów.Po przeskalowaniu, w zależności od grupy produktowej, pierwsza klasa efektywności energetycznej pozostałaby klasą pustą, bądź też dwie pierwsze klasy. W praktyce oznacza to, że na początku, po przeskalowaniu klasa B lub C byłyby klasami najbardziej efektywnymi energetycznie, które byłyby dostępne na rynku.

 

Porównanie etykiety energetycznej obecnej i nowej na przykładzie lodówki

 

Szczegóły na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (źródło)

dystrybucja_site pgedystrybucja_site