PGE Dystrybucja przyłącza do sieci nowe źródła OZE o łącznej mocy 145 MW

W ubiegłym roku PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci elektroenergetycznej ponad 4 tysiące odnawialnych źródeł energii (OZE). Blisko 99 proc. z nich stanowiły mikroinstalacje fotowoltaiczne. Łączna moc przyłączonych w 2016 roku źródeł wyniosła 145 MW.

Na koniec 2016 roku w sieci zarządzanej przez spółkę PGE Dystrybucja funkcjonowało 5 844 odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy zainstalowanej 1 400 MW. Oznacza to zwiększenie liczby przyłączonych źródeł, w odniesieniu do roku 2015 o ponad 4 tys. , z czego około 99 proc. stanowią mikroinstalacje fotowoltaiczne. Moc zainstalowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych na koniec roku 2016 wyniosła przeszło 30 MW, co stanowi 2,1 proc. łącznej mocy zainstalowanej wszystkich źródeł OZE pracujących w sieci PGE Dystrybucja 

- Obserwowany znaczący wzrost mikroinstalacji w sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia stanowi duże wyzwanie dla operatorów. Umiejętność zarządzania rozproszonymi źródłami w różnych obszarach funkcjonowania sieci i ich bilansowanie wymaga od nas bieżących i kompleksowych działań. Mają one na celu umożliwienie prosumentom bezproblemową produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, a operatorowi pewność, że zainstalowane przez prosumentów urządzenia gwarantują poprawną i bezpieczną pracę sieci dystrybucyjnej - podkreśla Grzegorz Dolecki, wiceprezes PGE Dystrybucja.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site