Dla kogo?
Budujesz blok mieszkalny i potrzebujesz przyłączyć go oraz poszczególne lokale – mieszkalne i użytkowe.
Czego potrzebujesz, by złożyć wniosek?
We wniosku trzeba będzie podać:
- Dane Wnioskodawcy.
- Dane przyłączanego obiektu (numer działki, ew. adres ).
- Zapotrzebowanie na moc.
- Przewidywany termin poboru energii elektrycznej.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć:
- Oświadczenie w sprawie posiadanego tytułu prawnego do nieruchomości/obiektu. Wzór oświadczenie jest dostępny T U T A J.
- Plan zabudowy lub szkic sytuacyjny z zaznaczonym położeniem obiektu względem istniejącej sieci energetycznej oraz położeniem sąsiednich obiektów.
- Bilans mocy dla budynków wielolokalowych - w przypadku kilku budynków wielolokalowych należy wypełnić dla każdego z nich (załączniki Bilans mocy).
- Jeżeli Wnioskodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika - odpowiednie upoważnienie do występowania w jego imieniu.
- Jeśli Wnioskodawca jest firmą - wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.
- Jeśli Wnioskodawca stara się o przyłączenie jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej.
Jak się przyłączyć?
Krok 1 – złóż odpowiedni wniosek o warunki przyłączenia (wraz z załącznikami – patrz niżej) do PGE Dystrybucja S.A.(PGE Dystrybucja). Możesz zrobić to on-line, osobiście w Punktach Obsługi Klienta Dystrybucji lub wysłać pocztą do odpowiedniego Rejonu Energetycznego.
Krok 2 – w ciągu 30 dni PGE Dystrybucja prześle Warunki przyłączenia do sieci (400/230 V) wraz z umową o przyłączenie. Warunki ważne są przez dwa lata. W tym okresie należy podpisać umowę i odesłać do PGE Dystrybucja. Od podpisania przez Strony umowy biegnie czas na realizację przyłączenia.
Krok 3 – PGE Dystrybucja zaprojektuje przyłącze, uzgodni przebieg kabli/przewodów i lokalizację złącza na twojej posesji. Uzyska też niezbędne pozwolenia wybierze wykonawcę. Ten etap zajmuje najwięcej czasu.
Krok 4 – PGE Dystrybucja wykona przyłącze, dokona jego odbioru technicznego i wystawi fakturę z tytułu opłaty za przyłączenie w wysokości zależnej od wnioskowanej mocy i długości przyłącza. Od tego momentu ze strony PGE Dystrybucja będzie techniczna możliwość dostarczania energii.
Krok 5 – po wykonaniu instalacji elektrycznej posiadający odpowiednie uprawnienia elektryk musi podpisać „Oświadczenie o wykonaniu instalacji”, które należy dostarczyć do PGE Dystrybucja. Po dostarczeniu oświadczenia i uregulowaniu opłaty za przyłączenie PGE Dystrybucja wystawi zaświadczenie o „Potwierdzeniu możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw”. Jest ono niezbędne dla zawarcia umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej..
Krok 6 – po zawarciu ww. umowy PGE Dystrybucja instaluje liczniki.
Proces przyłączenia do sieci niskiego napięcia w PGE Dystrybucja trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Zależy on od indywidualnych uwarunkowań - terminów uzyskania zgód odpowiednich urzędów, ewentualnej konieczności rozbudowy sieci dystrybucyjnej. Dlatego w przypadku planowania własnej inwestycji na terenie niezurbanizowanym radzimy dokładnie przeanalizować harmonogram realizacji swojego obiektu. PGE Dystrybucja może dla takich obszarów realizować przyłączenie etapowo.
Dokładniejsze informacje o procedurach przyłączeniowych znajdują się tutaj.
Dodatkowych informacji udzielą pracownicy Punktów Obsługi Klienta Dystrybucyjnego w Twoim Rejonie.
Zachęcamy do składania wniosków o przyłączenie za pomocą aplikacji on-line.
Formularz wniosku do wypełnienia.