Walka z żywiołem

10 sierpnia br. w godzinach porannych, nad województwami łódzkim, mazowieckim i podlaskim przeszła nawałnica o niespotykanej sile. Wiatr, który w porywach dochodził do 100 km/h siał spustoszenie, łamiąc drzewa i zrywając dachy.

Poważnemu zniszczeniu uległa infrastruktura energetyczna, złamanych zostało blisko 330 słupów, setki przewodów zostało zerwanych. W szczytowym momencie bez dostaw energii elektrycznej było prawie 250 tys. odbiorców. Powołano sztaby kryzysowe w spółce.

ODDZIAŁ ŁÓDŹ

Najbardziej ucierpiała północna część Łodzi, powiat zgierski (w tym Zgierz), powiat pabianicki (również Pabianice), powiaty na terenie działania Rejonu Energetycznego Sieradz (sieradzki, łaski, zduńskowolski) – szczególnie Łask-Kolumna, gdzie przetoczyła się lokalna trąba powietrzna. Uszkodzenia sieci odnotowano również na terenie działania Rejonów Energetycznych: Łowicz, Piotrków Trybunalski, Bełchatów i Żyrardów.

Alert H2

Natychmiast został ogłoszony stan alertu H2 i służby techniczne przystąpiły do usuwania uszkodzeń. Już ok. godz. 14.00, podczas konferencji wojewódzkiego sztabu kryzysowego, z udziałem Dyrektora Generalnego Oddziału Łódź – Zbigniewa Fałka, mogliśmy podać informację o przywróceniu zasilania znacznej części (75%) gospodarstw domowych objętych ograniczeniami, gdyż liczba ta spadła do 36 tys. odbiorców oraz 854 stacji.

Kolejne trudne dni

Przez kolejne 5 dni - pod kierownictwem sztabów kryzysowych - elektromonterzy z różnych wydziałów Oddziału Łódź, dyspozytorzy, zespoły organizujące prace pracowali po kilkanaście godzin na dobę, aby doprowadzić do przywrócenia zasilania. Uszkodzenia sieci były bardzo poważne, a dostęp do miejsc awarii utrudniony przez zalegające połamane i powyrywane z korzeniami drzewa. Niekiedy konieczne były powtórne naprawy linii, gdyż po usunięciu uszkodzeń drzewa „z drugiego szeregu”  ponownie spadały na przewody.  Nie rzadko, aby dotrzeć do miejsca uszkodzenia, konieczne było przeprowadzenie dużej przecinki, a niekiedy ułożenie tymczasowej drogi. W części Grotnik, w Łasku-Kolumnie, na ulicy Okólnej w Zgierzu, w podłódzkich Łagiewnikach i osiedlu Liściasta w Łodzi sieć właściwie nie istniała. Niemniej ekipy systematycznie posuwały się naprzód, krok po kroku przywracając zasilanie.  Na miejsce dotarło wsparcie w postaci wykwalifikowanych ekip i sprzętu z Rejonów Energetycznych, gdzie awarie nie wystąpiły , dla najbardziej dotkniętych zniszczeniami obszarów Łodzi, Zgierza i Sieradza. Po uporaniu się z uszkodzeniami na własnym terenie, brygady z kolejnych Rejonów dołączały do kolegów z najbardziej potrzebujących obszarów. Ramię w ramię koledzy z Łodzi, Tomaszowa, Żyrardowa, Sieradza, Bełchatowa czy Łowicza stawiali kolejne słupy, montowali przewody. Zatrudniono również firmy zewnętrzne.

Dzień po dniu, z ogromnym poświęceniem, elektromonterzy, dyspozytorzy, służby wsparcia walczyli o każdy kolejny metr sieci. O skali zniszczeń świadczy fakt, że tylko w północnej części Łodzi wymienione zostały 83 słupy, a w Łasku-Kolumnie  40 stanowisk słupowych.

 

ODDZIAŁ WARSZAWA

Najbardziej dotknięte ograniczeniami w dostawie prądu zostały tereny  północno-zachodniego Mazowsza, m.in. powiaty wyszkowski, węgrowski, legionowski, nowodworski, wołomiński, gdzie po burzy bez zasilania w kulminacyjnym momencie było ok. 100 tys. odbiorców energii. Liczne awarie sieci odnotowano także na pozostałym terenie Oddziału Warszawa. Dzięki skutecznej pracy wszystkich brygad pogotowia energetycznego  i służb zewnętrznych , alert H odwołano już 2 dnia.

ODDZIAŁ BIAŁYSTOK

Skutki nawałnicy najbardziej odczuli mieszkańcy południowej części województwa podlaskiego, powiatu monieckiego, sokólskiego, białostockiego – powiaty działające na terenie Rejonu Energetycznego Białystok Teren.  W Rejonie Energetycznym Łomża odnotowano  znaczne zniszczenia infrastruktury energetycznej m.in. w powiatach: grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim oraz zambrowskim, w którym to ogromy konar drzewa spadł przed wejściem do przychodni zdrowia i pozrywał linie energetyczne. Również w Rejonie Energetycznym Bielsk Podlaski uszkodzone zostały linie energetyczne oraz połamane zostały słupy, m.in. w powiacie: wysokomazowieckim, ostrowskim, bielskim, siemiatyckim oraz hajnowskim. Około godziny 10:00 rano bez energii elektrycznej znajdowało się ponad 20 tys. odbiorców, wyłączonych było 901 stacji.

Alert H1 i H2 w Oddziale Białystok

Po ogłoszeniu stanów alarmowych H1 i H2 w rejonach energetycznych: Łomża, Białystok Teren oraz Bielsk Podlaski, wszystkie ekipy własne oraz zewnętrzne przystąpiły do usuwania skutków nawałnic. Już o godzinie 14:00 tego samego dnia przywrócono zasilanie 15 tys. odbiorcom. Już dnia następnego zostało przywrócone zasilanie do pozostałych gospodarstw domowych w  Oddziale Białystok.

Służba w Dniu Energetyka

Ten niezwykle pracowity okres był czasem próby dla nas wszystkich, czasem, gdy zawód energetyka okazał się – nie po raz pierwszy – nie pracą, a służbą na rzecz społeczeństwa. Za tę służbę - szczególnie, że przypadała ona w m.in. w Dniu Energetyka - wyrazy najszczerszego uznania.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site