Energetycy nagrodzili „Samorząd przyjazny energii”

13 czerwca 2018 r. rozstrzygnięto czwartą edycję konkursu „Samorząd przyjazny energii” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii, którego członkiem jest PGE Dystrybucja. W tym roku na najwyższe uznanie jury zasłużyły gminy: Kórnik, Ostróda, Stalowa Wola, Jaworzno, oraz Sobienie-Jeziory.  Wręczono również siedem wyróżnień.

Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. W tym roku projekt spółek energetycznych skupionych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej cieszył się jeszcze większą popularnością niż w latach poprzednich. Jury miało sporo pracy przy wyborze laureatów.

- Nagrodziliśmy jednostki samorządu terytorialnego za inicjatywy i starania wspierające niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii, przeciwdziałanie powstawaniu smogu czy rozwój elektromobilności – mówi  Robert Zasina, prezes PTPiREE.

 

Z terenu działania PGE Dystrybucja tytuł „Samorząd Przyjazny Energii” jury konkursu przyznało władzom Stalowej Woli, za wszechstronność wdrażanych projektów, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i zmierzają do redukcji dwutlenku węgla. Władze miasta inicjowały bardzo istotne z punktu widzenia współpracy z energetyką projekty, inwestowały w odnawialne źródła energii, transport niskoemisyjny, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w mieście i okolicznych gminach.

- Chcemy, by nasze miasto stało się liderem elektromobilności i ekologicznego transportu miejskiego. W tym roku realizujemy największy i rewolucyjny projekt transportowy za blisko 50 mln zł. Nasz tabor zasili 10 nowoczesnych elektrycznych autobusów. Już od dwóch lat funkcjonuje u nas przyjazny system roweru miejskiego. Dodatkowo podejmujemy liczne działania zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Za wsparcie przy realizacji procesu inwestycyjnego PGE Dystrybucji w Ząbkach, samorząd tego miasta został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym. Nagrodę odebrał osobiście burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski.

- Dzięki takim działaniom i takiej współpracy z samorządami, PGE Dystrybucja może podejmować jeszcze skuteczniejsze działania inwestycyjne, co z kolei przyczynia się do poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionów – powiedział podczas uroczystości wręczania nagród Prezes Wojciech Lutek.

Zwycięzcy otrzymali tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkowe statuetki oraz granty w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje na swoim terenie. Konkurs „Samorząd przyjazny energii” jest organizowany  przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej przy wsparciu firm: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Konferencja PTPiREE „Energetyczne wyzwania samorządów”, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu, odbyła się 13 i 14 czerwca w Świnoujściu. Jednym z głównych tematów były zagadnienia elektromobilności. W konferencji uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele sektora energetycznego, administracji państwowej, instytucji finansowych, naukowcy, eksperci oraz producenci i dostawcy technologi

dystrybucja_site pgedystrybucja_site