Lasy pełne energii

Przez cały kwiecień energetycy z PGE, leśnicy, harcerze oraz młodzież szkolna i inni przedstawiciele lokalnych społeczności w różnych częściach naszego kraju sadzili lasy. Celem akcji „Lasy pełne energii” w tym roku było posadzenie co najmniej 100 tys. drzew, aby w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Idea akcji

„Lasy pełne energii” to akcja z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzona od wielu lat przez PGE oraz Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Jest to autorska ekologiczna inicjatywa spółki PGE Dystrybucja, realizowana od ponad 15 lat i rozwijana przez pracowników pozostałych spółek Grupy PGE.

 

Akcja kierowana jest przede wszystkim do społeczności lokalnych, a także do pracowników spółek Grupy PGE oraz ich rodzin. Wspiera budowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, stąd ogromne zainteresowanie placówek edukacyjnych. Wpisuje się również w ideę „zielonego biura” PGE, zgodnie z którą pracownicy spółek PGE starają się rozsądnie zarządzać zasobami niezbędnymi do pracy w siedzibach spółek, na przykład papierem. Sadząc lasy oddają naturze chociaż część z użytkowanych jej zasobów. Poprzez tę akcję energetycy włączają się również w realizację strategii zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego. Sadząc „lasy pełne energii” pracownicy Grupy PGE wraz z lokalnymi społecznościami w całym kraju aktywnie uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 dzień kwietnia.

 

Początki akcji

„Leśną przygodę” zapoczątkował nieśmiało (obecny) zamojski oddział PGE Dystrybucja, w 2000 roku, gdy pracownicy wraz z szóstoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie posadzili wzdłuż ul. Dwernickiego 50 niskopiennych jarzębin. Dziś te drzewa mierzą ok. 6 m. Kolejne sadzenia odbyły się równie w pobliżu szkół, w następnych latach w: Tuczępach, Hrubieszowie, Horodle, Trzeszczanach, Dołhobyczowie i wielu innych miejscach. Akcje były dla uczniów nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale przede wszystkim wspaniałymi, pokazowymi lekcjami przyrody. Dzieci nauczyły się jak dbać o otoczenie i środowisko, w którym mieszkają. Doświadczenia kolejnych lat pokazały, że działania nie kończą się na samym tylko posadzeniu drzewek, niektórzy uczniowie przez cały rok dbają o „swoje” sadzonki, a nawet nadają im imiona jako swoim podopiecznym.

Z czasem zamojscy energetycy przenieśli realizację akcji do lasów, angażując kolejnych młodych ludzi i zwiększając liczby sadzonych drzew z setek do 3 tysięcy. Od 2014 roku do akcji przyłączały się kolejne oddziały spółki PGE Dystrybucja, a liczba nowych drzew wzrosła do 50 tys. w 2014 roku i 80 tys. w 2015 i 2016 roku. Od 2017 roku „lasy pełne energii” są sadzone w całej Grupie Kapitałowej, głównie z udziałem młodzieży i pracowników poszczególnych spółek, a także ich bliskich, którzy  po pierwszym sadzeniu stali się jej entuzjastami.

 

„Akcja na „6”, w szkolnej skali ocen. Takiej lekcji przyrody w terenie, nic nie zastąpi” – Monika Kiedrowska, nauczycielka I LO w Zduńskiej Woli

Więcej niż 100 tys. drzew w 2018 r.

W roku 2018 w akcję „Lasy pełne energii” zaangażowały się wszystkie spółki Grupy Kapitałowej PGE. Dzięki temu, podczas wiosennego sadzenia padł swoisty rekord-symbol, zostało zasadzonych ponad 100 tys. młodych drzew, aby w ten sposób uczcić 100-lecie powstanie niepodległej Polski. Na moment powstawania niniejszego artykułu z ostrożnych rachunków spółki PGE wynika, że w całej Polsce zostało zasadzone 107 tysięcy 150 drzew. „Lasy pełne energii” powstały na terenie aż 14 województw na terenie całego kraju. Akcja rozpoczęła się 11 kwietnia w Nadleśnictwie Mielec, gdzie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelowie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trześni, energetycy oraz przedstawiciele władz samorządowych posadzili 5 tysięcy sosen, buków, brzóz i lip. Młodych drzew sukcesywnie przybywało na terenie całego kraju. Aż 77,5 tysięcy na terenie działania siedmiu oddziałów PGE Dystrybucja, gdzie od 11 do 26 kwietnia br. podczas 14 spotkań uczniowie kolejnych placówek oświatowych, harcerze oraz energetycy sadzili drzewa w Nadleśnictwach: Ostrołęka, Tomaszów Lubelski, Żednia, Radzyń Podlaski, Kraśnik, Skarżysko-Kamienna, Kolumna, Poddębice, Wieluń, Grotniki. Na terenie działania całej spółki PGE GiEK powstało aż 14 450 „lasów pełnych energii”, energetycy ze spółki PGE Energia Ciepła PGE posadzili 9 tysięcy 200 drzewek. Na terenie działania PGE Obrót posadzono 4 tysiące sadzonek drzew, a spółki „warszawskie” Grupy PGE posadziły na Mazowszu swój las dębowy liczący około 2 tysiące sadzonek.

 

„Las jest naszym wspólnym dobrem. By z niego korzystać, musimy o niego zadbać. Nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego bardzo wam dziękuję za podjęcie się tego zadania. Organizatorom gratuluję pomysłu” - powiedział do łódzkiej młodzieży w Nadleśnictwie Poddębice łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, który też posadził kilka drzew.

Inne spółki Grupy PGE również włączyły się w akcję. Najwięcej prac wykonano w przeddzień Dnia Ziemi, w sobotę 21 kwietnia. W tym dniu w Grotnikach, wraz z harcerzami łódzkich hufców ZHP, lasy sadzili pracownicy PGE Dystrybucja i PGE Obrót razem z rodzinami. Rodzinne sadzenie prowadzili również energetycy z warszawskich spółek PGE w Nadleśnictwie Ostrołęka oraz z debiutujących w działaniach Grupy przedstawiciele PGE Energii Ciepła. Świetnie spisali się energetycy z PGE GiEK, sadząc blisko 15 tys. drzew w okolicy Bełchatowa, Turowa i Opola.

 

Uważam, że taka idea jest słuszna, trzeba pomagać Matce-Ziemi. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej akcji i posadzić własne drzewa. Drzewa sadzimy pod Sieradzem, więc mogę w każdej chwili przyjechać i zobaczyć jak rosną. Za kilkadziesiąt lat, będę mógł je pokazać swoim dzieciom” – Sebastian, uczeń klasy II TE Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu.

„Ta akcja z PGE wpisuje się w program rozwojowy Lasów Państwowych. Pomoc młodzieży jest dla nas bardzo ważna. Przy okazji młodzi ludzie dowiadują się również jak i po co sadzimy lasy, w jaki sposób to robimy, jakie gatunki wybieramy i dlaczego właśnie takie ” – Adam Pewniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolumna.

Łącznie w tegorocznej akcji sadzenia lasu „Lasy pełne energii” organizowanej przez PGE wzięło udział ponad 2 tysiące osób ze wszystkich obszarów działania Grupy Kapitałowej PGE.

 

dystrybucja_site pgedystrybucja_site