LTE 450 coraz bliżej

Zarząd PGE Dystrybucja podpisał porozumienie z PGE Systemy i Eneą Operator o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wykorzystanie sieci LTE450 przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewniejsze dostawy energii dla odbiorców, którzy na bieżąco będą mieli dostęp do informacji na temat swojego faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat.

Sieci inteligentne (tzw. smart grids) umożliwiają lepsze niż dotychczas zarządzanie krajowym systemem elektroenergetycznym.  Kontrolują one i na bieżąco reagują na działania wszystkich przyłączonych podmiotów - wytwórców, odbiorców i operatorów sieci. Dzięki nim energia pochodząca z różnych źródeł, w tym również OZE, może być kierowana tam, gdzie jest potrzebna.

 

lte-podpisanie.jpg

Polska energetyka wkracza szybkim krokiem w rozwiązania automatycznego sterowania siecią i wytwarzaniem – nazwane przemysłem 4.0. PGE i ENEA, w Augustowie, w Warszawie, w Poznaniu i we Wrześni testowały nową technologię łączności LTE 450. Z satysfakcją można powiedzieć, że są to pilotażowe testy w Unii Europejskiej, a nawet na świecie, zastosowania LTE 450 na potrzeby sektora energii – powiedział Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy.

Wykorzystanie inteligentnych sieci znacznie poprawi czas lokalizowania i naprawiania awarii występujących na sieci, co jest istotne ze względu na dynamikę zmian atmosferycznych.  Wreszcie inteligentne sieci pozwalają skuteczniej bilansować system energetyczny w Polsce dla zapewnienia efektywnego wykorzystania dostępnych mocy.

Nowoczesne rozwiązania łączności dla sektora ułatwią połączenie dotychczasowego potencjału zawodowej energetyki z możliwościami  wprowadzania czystych technologii związanych z zastosowaniem źródeł OZE – powiedział Wojciech Lutek, prezes PGE Dystrybucja

Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie.

Sieci inteligentne gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, sprawność i wysoką efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także umożliwiają sprostanie wyzwaniom stojącym dziś przed nowoczesną energetyką - powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia minister energii Krzysztof Tchórzewski.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site