Noc Muzeów w Muzeum Energetyki Podkarpackej

Już po raz piąty energetycy z PGE Obrót i rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja włączyli się w akcję Europejskiej Nocy Muzeów. Było na co popatrzeć. Widowiskowe wyładowania transformatora Tesla, pokazy związane ze światłem i dźwiękiem, energetyczne samochody specjalistyczne, atrakcje dla dzieci oraz zorganizowane wycieczki z przewodnikiem.

To wszystko sprawiło, że 8 marca 6, czyli siedziba PGE Obrót i rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja był w sobotę jednym z kilku najmodniejszych adresów w Rzeszowie.  Duża część spośród ponad tysiąca zwiedzających osób, odbierając symboliczne, darmowe bilety przyznawała, że zagląda do muzeum prowadzonego przez PGE co roku.

 

Tradycyjnie największym powodzeniem, przy dobrych warunkach atmosferycznych, były efektowe wyładowania transformatora Tesli, który generuje napięcie rzędu kilkuset tys. woltów. Nowością był pokaz „Światło i dźwięk. Zobaczyć dźwięk” przygotowany przez Pawła Pasterza wraz z ekipą, z którą prowadzi zajęcia w ramach swojego Eksperymentatorium 3Z.

Co chwilę gromadzili się chętni do zwiedzania naszej sali muzealnej. Rozwój energetycznej techniki na przykładach konkretnych eksponatów zebranych w Muzeum Energetyki Podkarpackiej pokazywał Wiesław Lelek, pracownik PGE Dystrybucja.

Przedmioty zebrane w rzeszowskim muzeum sięgają korzeni podkarpackiej energetyki, czyli roku 1909. Zobaczyć można sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków. To np. liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Uwagę przykuwa także jeden z pierwszych polskich komputerów „Mertium”, wyprodukowany w 1985 r.

Wśród odwiedzających większość stanowiły rodziny z dziećmi, dla których dodatkowymi atrakcjami były kącik klocków Lego i malowanie twarzy. Oblężenie przeżywało też przenośne planetarium ustawione w ramach atrakcji przygotowanych przez PGE z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Energetyki Podkarpackiej jest również dostępne w ciągu całego roku. Dzięki zaangażowaniu pracowników oddziału rzeszowskiego PGE Dystrybucja, muzeum stale powiększa swoje zbiory. Z kolei PGE Obrót dba o rozwijanie formuły zajęć. Chcąc odwiedzić placówkę wystarczy zadzwonić pod numer  17 865 61 19 i umówić się na konkretny termin.

dystrybucja_site pgedystrybucja_site