PGE Dystrybucja przygotowuje się na powrót bocianów do Polski

W miejscowości Kozubszczyzna koło Lublina pracownicy lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja uczestniczyli w montażu ochronnych podestów i ochraniaczy, które mają na celu zapobieganie zbliżaniu się bocianów do przewodów linii 15 kV. To  kolejne działanie, które energetycy realizują we współpracy ze Stowarzyszeniem „Szansa dla Bociana”.

Urządzenia utrudniają  bocianom oraz innym dużym ptakom lądowanie w pobliżu przewodów linii elektroenergetycznych SN  (15 000 V). Montaż miał również charakter eksperymentalny, testowana była możliwość instalowania podestów w trudnodostępnych miejscach w technologii pod napięciem -  bez konieczności przerw w dostawach energii elektrycznej do dużej liczby odbiorców.

 

Operacja montażu podestów ochronnych i  ochraniaczy za pomocą drążka teleskopowego z poziomu ziemi jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń  manewrowych zaprojektowanych  przez  wiodącego producenta narzędzi do prac pod napięciem.

PGE Dystrybucja  od wielu lat bierze czynny udział w działaniach wspomagających ochronę bociana białego, przede wszystkim poprzez montaż platform, wynoszących gniazda ponad linie elektroenergetyczne. Taka metalowa konstrukcja to bezpieczeństwo dla bocianów oraz  zmniejszenie awaryjności sieci, a tym samym ograniczenie przerw w dostawie energii.

Platformy zamontowane  na słupach linii niskiego napięcia, na których znajdują się gniazda, stwarzają bezpieczne warunki do bytowania bocianom oraz zapobiegają występowaniu zwarć na sieci energetycznej. Konstrukcja znakomicie odgradza ptaki od sieci energetycznej i broni przed porażeniem. Do tej pory zamontowano ponad 23 tys. platform zapewniających bezpieczne gniazdowanie ptaków na słupach energetycznych w okresie ich pobytu w Polsce.

PGE Dystrybucja na co dzień troszczy się o środowisko naturalne podejmując liczne działania, których celem jest ochrona ptaków. Sukcesywnie na terenie działania  PGE Dystrybucja  montowane są linie izolowane oraz  kablowe i nowoczesne, bezpieczne dla środowiska urządzenia, które nie stwarzają zagrożenia dla przyrody. Dodatkowo, na liniach wysokiego i średniego napięcia montowane są kule ostrzegające ptaki oraz specjalne konstrukcje i osprzęt zapobiegający zderzaniu się  ptaków z przewodami linii energetycznych.

Ochronne podesty i ochraniacze zakupione zostały przez Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”, dzięki dofinansowaniu Fundacji PGE.

 

dystrybucja_site pgedystrybucja_site