Realizacja wymian

PGE Dystrybucja realizuje Projekt masowej instalacji Liczników Zdalnego Odczytu i planuje, że do 2031 r. liczniki zostaną wymienione u wszystkich klientów Spółki, co oznacza wymianę blisko 6 mln urządzeń.

Liczniki zdalnego odczytu instalowane są u Klientów sukcesywnie na całym obszarze działania PGE Dystrybucja, z uwzględnieniem terminów wynikających z ustawy prawo energetyczne, a także terminów, w których obecnie zainstalowane liczniki powinny zostać poddane okresowej prawnej kontroli metrologicznej.

Liczniki wymieniają monterzy PGE Dystrybucja bądź uprawnieni pracownicy firm zewnętrznych.

Termin wymiany zależny jest od terminu, w którym upływa ważność cechy legalizacyjnej lub oceny zgodności aktualnie zainstalowanego licznika energii.

Obowiązkiem Klienta jest udostępnienie pomieszczenia, w którym znajduje się licznik energii w celu przeprowadzenia jego wymiany.

Wymiana licznika nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, czy też zawarciem nowej umowy.

Spółka PGE Dystrybucja S.A., jako Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD), odpowiedzialna jest za budowę, eksploatację i modernizację układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz pozyskiwanie, przetwarzanie i udostępnianie danych pomiarowych służących do rozliczeń do innych podmiotów (w tym Sprzedawców), dla celów wykonywanych przez nie czynności.

Wynikający z regulacji ustawowych zakres danych wymaganych do realizacji procesów rynku energii, w tym do prowadzenia rozliczeń, determinuje konieczność stosowania liczników zdalnego odczytu.

PGE Dystrybucja S.A., jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, realizuje obowiązki i zadania wynikające z koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz wymogów prawa, w tym:

1)      Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, w szczególności w zakresie umożliwienia realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez odbiorców przyłączonych do sieci, pozyskiwania i udostępniania danych pomiarowych, a także instalacji liczników zdalnego odczytu,

2)      Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, w szczególności w zakresie udostępniania sprzedawcy danych obejmujących godzinowe ilości energii elektrycznej zarejestrowane uprzednio przez liczniki zdalnego odczytu,

3)      Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, w szczególności udostępniania sprzedawcy danych niezbędnych do naliczenia opłaty mocowej dla odbiorców końcowych,

4)      Ustawy z dnia 11 maja 2001 r. prawo o miarach w zakresie prawnej kontroli metrologicznej tj. zapewnienia cyklicznej wymiany legalizacyjnej liczników energii elektrycznej,

5)      Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. w sprawie systemu pomiarowego, ustanawiającego wymagania dla układów pomiarowo-rozliczeniowych, w tym liczników zdalnego odczytu.

Zgodnie z art. 11t. ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 Nr 54 poz. 348 wraz z późniejszymi zmianami) „Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do dnia 31 grudnia 2028 r., zainstaluje liczniki zdalnego odczytu skomunikowane z systemem zdalnego odczytu w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 80% łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych, w tym stanowiących co najmniej 80% łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych, posiadających układ pomiarowo-rozliczeniowy bez przekładników prądowych lub napięciowych, przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, zgodnie z harmonogramem określonym w ust. 2.

2. Instalacja liczników zdalnego odczytu odbędzie się do dnia:

1) 31 grudnia 2023 r. − w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 15%,

2) 31 grudnia 2025 r. − w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 35%,

3) 31 grudnia 2027 r. − w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 65%

– łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych, o których mowa w ust. 1.

 

fm_oznakowanie-biale-tlo.png
dystrybucja_site pgedystrybucja_site