Procedurę przyłączenia mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r. Nr 1059 z późn. zm.).
Zgodnie z ustawą mikroinstalacją jest odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
Podmiotem starającym się o przyłączenie mikroinstalacji, może być:
- osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą,
- pozostałe podmioty prawa.
Regulacja prawna (ustawa Prawo energetyczne) wskazuje na dwa tryby postępowania w przypadku przyłączenia mikroinstalacji:
a) w oparciu o art.7 ust. 8d4 – przyłączenie na podstawie zgłoszenia.
Podmiot może ubiegać się o przyłączenie mikroinstalacji na podstawie zgłoszenia, w przypadku, gdy moc zainstalowana w mikroinstalacji nie jest większa niż moc przyłączeniowa jego obiektu i jeśli jest przyłączony do sieci dystrybucyjnej, jako odbiorca końcowy.
b) w oparciu o ogólne zapisy art. 7 – przyłączenie poprzez złożenie wniosku do PGE Dystrybucja S.A. o określenie warunków przyłączenia.
W przypadku ubiegania się o przyłączenie mikroinstalacji poprzez złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia, w przypadku, kiedy moc zainstalowana mikroinstalacji jest większa od mocy przyłączeniowej jego obiektu lub nieruchomość nie jest przyłączona do sieci.
Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym reguluje sposób wystąpienia o przyłączenie mikroinstalacji. Wzór dokumentu, tzn. druk Wniosku o określenie warunków przyłączenia/Zgłoszenia mikroinstalacji, dostępne są w katalogu Przydatne dokumenty TUTAJ, zakładka "Wniosek o określenie warunków przyłączenia/Zgłoszenie mikroinstalacji". Wniosek należy wypełnić zależnie od sposobu realizacji mikroinstalacji pkt V wzoru:
- zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji – w przypadku spełnienia warunków zgłoszenia,
- wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci - w przypadku braku spełnienia warunków zgłoszenia,
- zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji, a w przypadku braku spełnienia warunków zgłoszenia jako wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji,
Za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej mikroinstalacji nie pobiera się opłaty za przyłączenie.
Budowa zarówno samej mikroinstalacji jak i instalacji łączącej mikroinstalację z siecią elektroenergetyczną może być wykonana jedynie przez osobą posiadającą właściwe uprawnienia:
- certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego w zakresie instalowania: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła, płytkich systemów geotermalnych,
lub
- zaświadczenie kwalifikacyjne gr. E,
- uprawnienia budowlane (jeśli wymagane).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------